fbpx Přečtěte si | Beru.cz

Přečtěte si

Prázdniny v obytňáku: 10 krásných tábořišť pro rodiny s dětmi, která vás okouzlí

25.05.2024 | Viola Procházková

Chystáte se na dovolenou obytným autem, ale nechcete se mačkat v přeplněných kempech? Ve spolupráci s portálem Bezkempu jsme připravili seznam soukromých pozemků ke kempování, které si získaly v Česku největší oblibu mezi rodinami s dětmi.

KVÍZ: Multikára nebo ještěrka. Co všechno víte o králi komunálních vozidel?

25.05.2024 | Edvard D. Beneš

Univerzální vozidlo, které přežilo sjednocení Německa a privatizaci je označováno za krále komunálních vozidel už desítky let. Vyzkoušejte si v našem zábavném kvízu, co všechno víte o Multicaru, lidově zvaném multikára nebo ještěrka. Běžně byl a stále je ke spatření v areálech mnoha podniků. V ulicích měst pak hlavně jako univerzální vozidlo technických služeb.

Poslední značka zakazující předjíždění kamionů na dálnici D1 je u Devíti křížů

24.05.2024 | Martin Singr

Na odpočívce Devět křížů ve směru na Brno byla naistalována poslední značka zakazující předjíždění kamionů na dálnici D1. Celkem se tyto značky objevily na silnicích na 33 místech. Úseky vytipovali policisté, jedná se například o místa, kde auta jedou do kopce a k dispozici mají v jednom směru jen dva jízdní pruhy.

Benzín žije! Lamborghini nabízí fascinující pohled na nový motor

24.05.2024 | Dominik Valášek

V době, kdy je o nové spalovací motory vyloženě nouze, působí nově představovaný benzínový osmiválec věhlasné italské značky jako živá voda. Seznamte se s novým motorem značky Lamborghini, který bude svým ohromujícím výkonem pohánět připravovaný supersport, nástupce modelu Huracán.

Pořizujete zahradní traktůrek? Inspirujte se těmito tipy a užije si celá rodina

24.05.2024 | Radim Šlezingr

Má to motor, kola, volant a pedály, ale auto to není. Lidé si ho pořizují jako šikovného pomocníka na zahradu, se kterým se změní sekání trávy v zábavu. O projížďku na něm se hádají tatínkové se syny. Ano, řeč je o zahradním traktůrku.

Veteran Rallye Ostrava: desítky nablýskaných skvostů pojedou i přes Kopřivnici

24.05.2024 | Richard Kutěj

Veteran Rallye Ostrava odstartuje v sobotu na Masarykově náměstí v Ostravě. Návštěvníci se mohou těšit na desítky naleštěných krasavců n čtyřech nebo dvou kolech. Následovat bude asi šedesát kilometrů dlouhá spanilá jízda přes Kopřivnici na koupališti v Libotíně.

Dvacet nejdostupnějších SUV na trhu. Od loňska hodně zlevnila hlavně ta německá

24.05.2024 | Radek Pecák

Menší rodinná SUV jsou vozy, kterých se v České republice rok od roku prodává stále více. Jednotlivé automobilky proto nyní vedou cenovou válku, díky níž je množství modelů k mání za nižší cenu než před rokem. V našem přehledu máme auta, která nestojí více než půl milionu korun. Na výběr jsou modely jak od evropských, tak i korejských nebo japonských značek.      

Strašák zvaný stočené kilometry. Existují ještě výhodné ojetiny po důchodcích?

23.05.2024 | Jiří Humplík

Manipulace s tachometrem je v Česku nezákonná už od roku 2018. Přesto má ale podle kvalifikovaných odhadů zhruba každé páté auto prodávané u nás stočený tachometr. Situace na trhu ojetin ovšem signalizuje, že Češi se začali řídit radami odborníků a spíše než nízké kilometry řeší celkový stav vozu. Tomu odpovídá situace na trhu. Počet nabízených ojetých aut s vyšším nájezdem meziročně stoupl. Auta s nižším nájezdem takzvaně „po důchodcích“ se ale v nabídce podle průzkumu TipCars.com stále ještě objevují, i když jich je méně a některé asi překvapí, jaké typy aut to jsou. Přinášíme i tři užitečné rady pro nákup ojetého vozu.

Po pašeráckých stopách se vydají už v sobotu veterány krajinou Českého lesa

23.05.2024 | Monika Šavlová

Milovníci jednostopých i dvoustopých veteránů z Tachovska a Domažlicka se vydají Po pašeráckých stopách krajinou Českého lesa. V cílové Třemešné bude následně připraven doprovodný program, ve kterém nebude chybět ani tradiční soutěž elegance. Akci pořádá Auto Moto Veteran Club Český les.

Tipy na motoakce: Na Ogaru Českem, Škoda srazy i Po pašeráckých stezkách

23.05.2024 | Jiří Humplík

Motoristická sezóna je plném běhu. Uskuteční se například srazy veteránů všech možných značek a po celé zemi, rally či závody do vrchu, motorkářské spanilé jízdy i soutěže. Kam se můžete od pátku 24. května do neděle 26. května vypravit, pokud obdivujete krásu aut a motorek, zjistíte v našem tradičním velkém přehledu. A nechybí opět ani tipy na dlouhodobější akce či burzy.

Motorkáři z Pekelných dolů si přijeli pro požehnání do baziliky sv. Vavařince

23.05.2024 | Adéla Beranová

Desítky motorek se sjely k zákupského zámku, aby společně vyrazily k bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí. Motorkáři si jeli pro požehnání v letošní motorkářské sezoně. Přes proměnlivé počasí si organizátoři z klubu Pekelné doly pochvalovali početnou účast.

První jízda s inovovanou Toyotou Yaris Cross: má silnější hybrid i drsný displej

23.05.2024 | Radek Pecák

Yaris Cross je v modelové nabídce největší světové automobilky Toyota stále ještě poměrně čerstvou novinkou. Na trh se dostala teprve před třemi roky a nyní přišel čas na facelift. I když v tomto případě se vlastně o omlazení vzhledu vůbec nejedná. U Toyoty zjevně nabyli dojmu, že takové úpravy nejsou zapotřebí, neboť modelu se velmi dobře daří. V Evropě je nejprodávanějším modelem značky.

Suzuki Vitara v novém. SUV pro rodinu slabě přes půl milionu

22.05.2024 | Dominik Valášek

Současná generace Suzuki Vitara oslaví příští rok 10 let na trhu, do důchodu se však patrně nechystá. Naopak, Suzuki přichází s novým, v pořadí druhým faceliftem v Maďarsku vyráběného SUV. Vitara decentně mění vzhled i výbavu, pořád však zůstává slušně praktickým SUV za zajímavou cenu.

Mercedes-Benz T 180: skvělá rodinná dodávka. Je stylová, překvapí i komfortem

22.05.2024 | Viola Procházková

Osobní dodávky od Mercedesu mají pověst skvělých rodinných přepravníků. Nemusí to však být hned obří vůz za miliony - i kompaktní třída T poskytne spoustu místa spolu s pro značku typickým komfortem. Mercedes-Benz T 180 je prostě praktická rodinná dodávka s prémiovým nádechem.

Nepřiměřená rychlost zabíjí. Víte, kdy vám hrozí, že své auto neubrzdíte?

22.05.2024 | Radim Šlezingr

Nepřiměřená rychlost za volantem může mít pro každého řidiče fatální následky. Jen v loňském roce zemřelo kvůli ní podle Police ČR na českých silnicích 138 lidí. Devět z deseti řidičů přiznává, že porušuje rychlostní předpisy a 43 % řidičů spěchá, protože dohání zpoždění. Za posledních deset let způsobili řidiči v nepřiměřené rychlosti celkem 134 891 dopravních nehod. Z nich téměř polovina, tedy 51 488, skončila s následky.

Nádvoří Paláce Liebieg hostilo kus historie. Lidé obdivovali naleštěné veterány

22.05.2024 | Jiří Louda

Necelá desítka historických vozidel z 50. až 70. let minulého století zaparkovala třetí květnovou neděli u libereckého Paláce Liebieg. Na nádvoří si lidé prohlédli naleštěné skvosty. 

Kombajny na českých polích: Stalinovy kolosy vystřídali moderní žací obři

22.05.2024 | Edvard D. Beneš

Pomalu ale jistě se i letos blíží čas sklizně obilí. V té době kralují našim polím obilné kombajny nebo chcete-li sklízecí mlátičky. V období před listopadem 1989 se po lánech českých zemí proháněly stroje sovětské nebo východoněmecké produkce. Dnes je to jinak. Škála strojů je pestrá a technicky se posunuly o mnoho kroků kupředu.

Kamion na vodíkové palivové články? Honda vidí budoucnost právě zde

21.05.2024 | Dominik Valášek

Zdá se, že je celkem jasné, jaká bude budoucnost osobní automobilové dopravy – podle aktuálního směřování bychom měli z benzínových a naftových aut přesednout do elektromobilů. Pořád ale zbývá vyřešit palčivý problém nákladní dopravy, pro kterou je bateriový pohon dost omezující. Možnou odpověď na složitou otázku teď nabízí Honda.

Do Prostějova se sjeli milovníci veteránů. Na náměstí se konal tradiční sraz

21.05.2024 | Zdeněk Vysloužil

Mercedesy, aerovky, ale i trabanty či žigulíky. Davy návštěvníků obdivovaly historické skvosty na čtyřech kolech na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově. Součástí akce byly hned dvě spanilé jízdy. 

Američan Ronnie Bucknum: jak se stal v Hondě před 60 lety prvním jezdcem F1

21.05.2024 | Edvard D. Beneš

Věřte nebo ne, ale letos uplyne šedesát let od okamžiku, kdy na scénu seriálu mistrovství světa Formule 1 vstoupila japonská společnost Honda. Premiéru monopostu této značky při Velké ceně Německa 1964 obstaral americký jezdec Ronnie Bucknum, který seděl za volantem zbrusu nového monopostu.

Jízdu bez nehod a šťastné návraty domů. V Chýnově požehnal jáhen motorkám

21.05.2024 | Lenka Pospíšilová

Kostel Nejsvětější trojice v Chýnově na Táborsku praskal v sobotu 18. května ve švech. Jeho lavice zaplnili motorkáři a motorkářkky z širokého okolí. Klub Moto Bizoni Czech totiž pořádal tradiční sraz spojený s požehnáním motorek. Rychlým strojům tak požehnal jáhen Václav Mikula. Ten zaparkované stroje na Gabrielově náměstí kropil svěcenou vodou a jejich řidičům popřál hlavně jízdu bez nehod a šťastné návraty domů.

Test Škody Scala po faceliftu: teď je z ní ještě praktičtější auto pro rodiny

21.05.2024 | Radek Pecák

Scala je v současnosti po Fabii druhým nejlevnějším modelem v nabídce značky Škoda-Auto. Zatím se jí v nějaké větší míře nedotýká elektrifikace, pohání ji výhradně motory spalující benzín. U zákazníků může, jak vyplývá z naší recenze, bodovat díky prostornému interiéru i praktickému zavazadelníku. Ani z hlediska jízdních vlastností si nezaslouží zásadní kritiku.

Nové motory pro Passat: silný diesel se čtyřkolkou a levnější verze

20.05.2024 | Dominik Valášek

Co se prodejů na tuzemském trhu týče, nachází se Volkswagen Passat ve stínu koncernového sourozence Škoda Superb. Počty registrovaných nových aut od ledna do dubna letošního roku hovoří celkem jasně – Superbů se stihlo registrovat 2 096, kdežto Passatů jen 349. I přesto si ale Passat najde slušnou řádku zákazníků, zejména když jim nabídne nové motorizace a také levnější verzi.

Na dalším úseku dálnice D1 přibyly značky se zákazem předjíždění kamionů

20.05.2024 | Martin Singr

Na dálnici D1 nedávno přibyl další úsek se značkami zakazujícími předjíždění kamionů. Nově se nachází na Vysočině, a to na 140. kilometru ve směru na Prahu. Další zákazové značky budou letos instalovány také na D2, D8 a D11. Za porušení zákazu lze uložit pokutu za pět tisíc pět set korun a hříšník přijde šest trestných bodů.  

Dva mistři světa se projeli v Sosnové: akce Classic hostila Solberga i Alléna

20.05.2024 | Radek Pecák

Opravdové automobilové skvosty a také velikány světového motorsportu se daří lákat pořadatelům přehlídky historických sportovních vozidel Sosnová Classic. Letos tu také Škoda slavila 50 let existence svého loga RS. V sobotu obdiv vzbuzovali jak jezdci na historických motocyklech, tak také řidiči za volanty mnohdy i stoletých automobilů.

Letovisko Palanga nabízí písek a dlouhé pláže bez vysokých tropických teplot

20.05.2024 | Andrea Jordánová

/AUTEM ZA POZNÁNÍM/ Kdo alespoň jednou nejel autem nebo autobusem na dovolenou do Chorvatska? Cesta vozem na Jadran je jedním z českých stereotypů. Přitom srovnatelné pláže ve zhruba stejné vzdálenosti se na nachází i v destinaci, kterou Češi tak často nenavštěvují. Řeč je o letovisku Palanga na pobřeží Baltského moře v Litvě.

Také spálené slupky rýže. Pro výrobu pneumatik se využijí i netradiční suroviny

20.05.2024 | Radek Pecák

Německý koncern Continental zavádí ve svých výrobních závodech na pneumatiky nové technologie a využívá nové nebo recyklované suroviny. Nabízí také zatím jednu řadu letních pneumatik, v níž podíl ekologických materiálů přesahuje třetinu. Za zhruba čtvrtstoletí již mají být jeho produkty stoprocentně obnovitelné.

Letos zemřelo šest motorkářů. Nejčastější obětí takové nehody bývá čtyřicátník

19.05.2024 | Miroslav Elsnic

Jaro zahájilo motorkářskou sezonu a s návratem motorek na silnice se bohužel také množí vážné dopravní nehody. Jen v průběhu letošního prvního čtvrtletí se z vyjížďky nevrátilo šest motorkářů. Loni policisté evidovali bezmála 3,5 tisíce havárií s účastí motocyklu, při nichž zemřelo 74 motorkářů. Je to o dvanáct obětí více než v roce 2022.

Odvážný tah Audi: dieselové motory v Le Mans slaví 20 let

19.05.2024 | Edvard D. Beneš

Letos je to přesně dvacet let, co se v konstrukční kanceláři Audi zrodila myšlenka vyrukovat proti svým soupeřům v prestižním vytrvalostní závodě 24 hodin Le Mans s monopostem poháněným přeplňovaným vznětovým motorem. Rok nato byl vůz slavnostně představen a ani ne dvě stě dní po prezentaci triumfoval při prestižní čtyřiadvacetihodinovce. Předtím si připsal vítězství při debutu v americkém Sebringu.

Auta Zastava znali i Češi. Původní Fiat 128 dostal v Jugoslávii časem řadu jmen

19.05.2024 | Radek Pecák

Nejznámějším typem již neexistující automobilky Crvena Zastava v srbském městě Karagujevac byl typ 101. Poslední kusy sjely z výrobní linky až 37 let od zahájení produkce, k čemuž došlo v roce 1971. Historie této značky je vůbec velmi spletitá. Například i zmíněný typ 101, jehož číslo se stalo v domácích poměrech podnětem pro vznik přezdívky stojadin, musel být v zahraničí kvůli možným sporům s Fiatem přejmenován.