fbpx Přečtěte si | Beru.cz

Přečtěte si

Trabanty kvalitou neoplývaly. Leccos prozradila také odlišně nalakovaná střecha

21.04.2024 | Radek Pecák

Cena zachovalých kusů modelu Trabant 601 se během posledních 6-7 let prakticky ztrojnásobila. Opravdu kvalitní exempláře už nelze koupit za méně než za zhruba 100-120 tisíc korun. Vzrůstající zájem o jejich renovace dokonce v poslední době způsobil obnovení produkce jednotlivých dílů přímo na území Německa.

Vyčítají si bezohlednost. Cyklisté ani řidiči často neznají základní pravidla

20.04.2024 | Miroslav Elsnic

Cyklisté a řidiči. Dvě skupiny, které si na silnici vyčítají bezohlednost, rychlou jízdu a nevěnování se řízení. Ovšem ani jedna skupina dostatečně nezná zákony, jimiž se má řídit, a dopravní značení. Ukázal to průzkum iniciativy Dám respekt mezi kurýry společnosti Wolt.   

Severský mráz i tropická vedra. Nabíječky pro E.On testují na všechny podmínky

20.04.2024 | Radek Pecák

Nabíjecích stanic podél našich silnic a rovněž u obchodních center a na veřejných parkovištích přibývá. Energetické společnosti se nyní zaměřují hlavně na instalaci těch s vysokým dobíjecím výkonem. Jejich bezpečnost, uživatelskou přívětivost, odolnost a další záležitosti s nimi souvisejícími si testují nejen výrobci, ale i jejich provozovatelé. Největší evropskou laboratoř na jejich prověřování jsem měl možnost navštívit. 

KVÍZ: Automobilové závody. Jste expertem na americkou a evropskou sérii NASCAR?

20.04.2024 | Edvard D. Beneš

Každý fanoušek automobilových závodů dozajista ví, co znamená NASCAR, což je zkratka pro National Association for Stock Car Auto Racing, provozující automobilové závody. Série je považována za jednu z nejlépe hodnocených organizací motoristického sportu na světě a sportem s největším diváckým zájmem v Americe. Ale nejen tam. Vozy NASCAR se představují i v jiných zemích a také v Evropě. Znají je i motorističtí fanoušci v Česku. Pokud si myslíte, že jste expertem na tyto závody, vyzkoušejte své znalosti v našem zábavném kvízu.

Nenechte si v Praze ujít Automobilové klenoty. Vyhrajte na akci vstupenky zdarma

19.04.2024 | Jiří Humplík

Automobilové klenoty – Concours d´ Elegance jsou přehlídkou a soutěží vzácných historických automobilů. Již počtvrté se tato akce bude poslední dubnovou sobotu konat v areálu golfového hřiště Galerie Golf Hostivař. Vystavená vozidla zhodnotí odborná porota i diváci. Vrcholem akce bude moderované defilé automobilů na červeném koberci. A vy díky naší soutěži můžete na Automobilové klenoty získat vstupenky zdarma.

Policejní honička skončila nehodou. Motorkář ujížděl více než 170 km v hodině

19.04.2024 | Jiří Louda

Rychle jedoucí motorka upoutala pozornost policistů na rychlostní silnici u Liberce. Vzhledem k tomu, že na stroji jeli dva lidé, rozhodli se policisté řidiče zkontrolovat. Výzvy k zastavení však nebyly vyslyšeny, naopak motorka ještě více zrychlila a snažila se hlídce ujet. 

Cesta autem do zahraničí. Kolik zaplatíme za dálniční poplatky v roce 2024

19.04.2024 | Radim Šlezingr

Ceny dálniční poplatků v České republice se od letošního března změnily. Zatímco roční kupon zdražil o osm stovek, měsíční a týdenní nepatrně zlevnily. Přibyla také jednodenní známka. Kolik letos čeští řidiči zaplatí za dálniční poplatky v sousedních zemích a při cestě do Chorvatska?

Cesta za láskou končí smrtí. Na silnicích na jaře umírá tisíce žab. Pomůže mapa

19.04.2024 | Kamila Minaříková

Na silnicích jich umírají tisíce. Žáby se na jaře vydávají za vodou, aby se mohly spářit a naklást vajíčka. Ovšem jejich cesta velmi často končí pod koly aut. Často takto zahynou i velmi vzácné a ohrožené druhy. Proto dobrovolníci staví podél silnic bariéry a následně žáby přenáší přes komunikace. Nebezpečných úseků je po republice více než 600. Ochránci proto vytvořili speciální mapu, kde se každý řidič může podívat, zda takovým úsekem neprojíždí.

Tip na spolehlivou ojetou Alfu Romeo? Otestovali jsme Giuliettu s dieselem

19.04.2024 | Radek Pecák

O značce Alfa Romeo se léta tvrdí, že nepatři zrovna mezi vzory spolehlivosti. Přesto se v její nabídce dají najít solidní modely i motorizace. Otestoval jsem exemplář, který od roku 2017 do současnosti najel pouze 56 700 kilometrů, byl řádně opečováván v autorizovaném servisu a cenovka už klesla pod hranici 400 000 korun.

Nový Index ojetin: Cena aut v bazarech klesá, mají ale více najeto

18.04.2024 | Jiří Humplík

Pětiletých ojetin je letos v březnu na trhu znatelně více než loni. Například výběr kombíků je širší o 34 %, hatchbacků o 25 % a SUV přibylo 18 %. Obecně příznivější cenu ovšem vyvažují vyšším nájezdem. Trend se ovšem netýká malých hatchbacků, které se díky 31% poklesu nabídky stávají nedostatkovým zbožím. Stejně tak na trhu meziročně ubylo desetiletých ojetin. 

S Aero Minor Sport na Le Mans. Bývalí piloti F1 vám nic nedarují, říká účastník

18.04.2024 | Štěpánka Saadouni

Kupil si vůz Aero Minor Sport, který se v první půlce dvacátého století proháněl na trase nejslavnějšího automobilového závodu ve francouzském Le Mans. Automechanik Jaroslav Prášek z Kynic na Havlíčkobrodsku dal krásné sportovní auto postupně do pořádku a rozhodl se, že se s ní ikonického závodu zúčastní.

Citroën C3 Aircross nabobtnal, uveze teď sedm lidí

18.04.2024 | Dominik Valášek

Zatím se jedná pouze o první fotografie zevnějšku auta, i tak lze ale předpokládat, že nová generace modelu C3 Aircross zaujme nejednu početnější rodinu. Vůz totiž mezigeneračně citelně rostl a největší novinkou je, že nabídne sedm míst k sezení. K tomu slibuje střídmou cenovku a k mání bude jako hybrid i elektromobil.

Tipy na motoakce: Historic Vltava Rallye, O 106 Jihočeských krajem a další bomby

18.04.2024 | Jiří Humplík

Závěr měsíce je plný zajímavých automobilových a motocyklových akcí. Konat se bude například Historic Vltava Rallye i Rallye Šumava Klatovy, v Brně 1. Jarní cena Brna & International sidecar Trophy. Na veteránské akce se můžete jít podívat snad ve všech krajích naší země. Kam se od pátku 19. dubna do neděle 20. dubna vypravit, pokud rádi obdivujete krásu aut a motorek, zjistíte v našem tradičním velkém přehledu. A nechybí opět ani tipy na dlouhodobější akce a výstavy či burzy.

Bezpečně na skútru: Co si rozmyslet, zjistit a připravit, než skočíte do sedla

18.04.2024 | Viola Procházková

Svoboda pohybu, kterou nabízí skútr, je lákavá pro stále více lidí. Na nejmenší kubatury nepotřebujete žádné zvláštní řidičské oprávnění, přesto je více než vhodné získávat první zkušenosti na cvičišti a nepodcenit důkladnou přípravu.

Auto prý využívá málo, proto bylo bez technické i bez RZ a šofér neměl řidičák

18.04.2024 | Markéta Trubková

Hned několikrát museli strážníci v Českých Budějovicích zakroutit nevěřícně hlavou při kontrole devětapadesátiletého řidiče v Lipenské ulici. Projíždějící ford pozornost městské policie zaujal už jen tím, že neměl registrační značku. Tím to ovšem neskončilo.   

Vespa GTS 300: nejsilnější vosa si troufne i na dálnici, krása a styl zůstává

18.04.2024 | Viola Procházková

Italská klasika se neomezuje jen na malé kubatury dostupné pro všechny s řidičákem skupiny B. Vespa GTS 300 nabídne kromě šarmu a nadčasového designu i pořádnou porci výkonu. Byla by škoda držet ji pouze v městském prostředí - pro výlety a vyjížďky je jako stvořená.

Garáž jako investice

18.04.2024

Nákup nebouraného garážovaného auta se v našem geografickém prostoru rovná takřka výhře ve sportce. Pokud jako majitel auta nechcete, aby váš vůz s přibývajícími léty ztrácel příliš na hodnotě, o pořízení plnohodnotné garáže byste měli vážně uvažovat. Investice do zastřešeného parkování se vám postupně bezpochyby vrátí. Dlouhodobé vystavování lokálnímu proměnlivému počasí se totiž velmi negativně promítá do celkového stavu vozu.

Volvo EX90 poprvé v Česku: zenový interiér, neviditelný štít i české ceny

17.04.2024 | Viola Procházková

Vlajková loď švédské automobilky se konečně představila naživo. Obří elektrické SUV, jehož prioritami jsou bezpečnost a komfort, se u nás začne prodávat v druhé polovině roku. Cenovka přitom nebude až tak kosmická.

Alfa Romeo přejmenovala nový model. Název Milano si "podal" italský ministr

17.04.2024 | Dominik Valášek

Pamatujete si Alfu Romeo Milano z minulého týdne? Tak si název Milano škrtněte a místo něj si do paměti zapište „Junior“. Přestože je několik dní po premiéře, italská značka musela svou novinku přejmenovat. Důvod? Onen vůz totiž není dost italský na to, aby nesl jméno inspirované městem módy, v němž byla Alfa Romeo v roce 1910 založena.

Zavřená trať, rozebírání jeřábu i velké plány. Brno bude mít šest pruhů na D1

17.04.2024 | Petra Kučerová

Na začátku dubna byly v rámci rozšíření dálnice D1 v Brně nové mostní estakády Horní Heršpice. Při práci musela být uzavřena železniční trať Brno - Břeclav. Daší práce na mostní estakádě D1 ve směru na Olomouc budou pokračovat, jelikož podle plánu by mělo být do konce měsíce hotovo. 

KVÍZ: Řidičské průkazy na motorku. Víte, jaké jsou v nich rozdíly?

17.04.2024 | Radim Šlezingr

Řidiči starší generace si možná vzpomínají na dobu, kdy měli v řidičském průkazu pouze skupinu A - motocykly. Na přelomu tisíciletí přišla nejzásadnější změna v podobě nových skupin řidičských oprávnění na motocykly – AM, A1, A2 a A, které platí dodnes. Kvůli této změně si například mladší řidiči musí počkat na řidičák na nejsilnější motorky déle než dříve. Vyzkoušejte si v našem kvízu, jak dobře se v rozdílech těchto řidičáků orientujete.  

Speciální bohoslužba: motorkářské helmy v kostele pokropila svěcená voda

17.04.2024 | Romana Netolická

Šťastný návrat. Takové požehnání dal arciděkan Jan Šlégr více než 120 motorkářům, kteří se zúčastnili takzvaného motožehnání v hlavním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi. Po bohoslužbě se kolona motorkářů vydala na spanilou jízdu Dříteče.

Nová éra ve Škodovce: od teď představí už jen elektromobily a facelifty

17.04.2024 | Radek Pecák

Nové generace vozů Superb a Kodiaq, které během následujících týdnů začnou přicházet do prodeje, budou vůbec posledními nově zkonstruovanými modely mladoboleslavské značky. Ve vývojovém oddělení značky se už pracuje pouze na nových elektromobilech, jen část specialistů připravuje modernizace stávajících vozů...

Ford Focus je v bazarech žádaný. Vybírat lze z široké nabídky do 300 tisíc korun

16.04.2024 | Martin Pleva

Ford Focus patří mezi nejvyhledávanější auta v našich bazarech. Zajímavý je totiž jak vzhledem, tak kvalitou, díky čemuž posbíral i několik ocenění Auto roku nejen u nás, ale i v Evropě. A na poli ojetin navíc může zaujmout také příznivou cenou. V dalším díle seriálu Deníku a webu TipCars.com jsme pro vás vytipovali tři Fordy Focus v různé cenové hladině.

Na parkovišti uctili majitelé tuningových aut tragickou smrt mladého řidiče

16.04.2024 | Iveta Nádvorníková

Desítky tuningových aut se sjely na parkoviště u supermarketu Kaufland v České Třebové. V pohotovosti byla také policie. Podle informací ze sociální sítě nejsou pořadatelé srazu místní, ale důvodem akce údajně bylo uctění památky mladého řidiče, který nedávno přišel o život při dopravní nehodě na Vsetínsku.

Superb konečně s vyšším výkonem. Silný benzín stojí méně než plug-in hybrid

16.04.2024 | Dominik Valášek

Škoda zavedla do katalogu další motorizace pro novou generaci Superbu. Vedle základního čtyřválce 1.5 TSI a vznětového dvoulitru 2.0 TDI ve dvou výkonových specifikacích je nyní k dispozici i nejsilnější benzínový motor a také plug-in hybrid. Zajímavostí je, že vlivem zdražování spalovacích motorizací stojí obě nové motorizace téměř stejně – rozdíl mezi nimi je minimální a hybrid je dokonce levnější.

KVÍZ: Znáte zajímavosti o nové Škodě Kodiaq? S tvorbou otázek pomohla AI

16.04.2024 | Karel Rozehnal

Škoda Kodiaq 2024 kombinuje špičkový design, inovativní technologie a vynikající výkon, čímž si získává srdce motoristů po celém světě. Otestuje si své znalosti o této působivé automobilové novince prostřednictvím našeho kvízu obsahujícího otázky týkající se nejen specifikací nového Kodiaqu, ale i jeho funkcí a zajímavostí. Zjistěte, kolik víte o tomto elegantním a výkonném SUV značky Škoda a připravte se tak být po absolvování kvízu opravdovým expertem na novou Škodu Kodiaq.

Na náměstí v Humpolci se vrátil čas. Prohlédněte si vzácné veterány

16.04.2024 | Štěpánka Saadouni

Dlouhá startovní listina pátého ročníku Spring Classic v Humpolci na Pelhřimovsku slibovala skvělou podívanou. A skutečně návštěvníci Horního náměstí nemohli odcházet zklamaní. Na jednom místě se sjela zhruba stovka krásných vozů. Nechyběly například značky Jaguar, MG, Mercedes-Benz, Austin Healey, Porsche, Alfa Romeo, Ford, Lotus, Datsun, Škoda, Tatra nebo Triumph. Startovné činí víc než deset tisíc korun.

Test Toyoty Prius: Japonský šetřílek po letech dorostl do krásy. A dobře jezdí

16.04.2024 | Radek Pecák

Nová generace modelu Toyota Prius již má možnost jezdit také na elektřinu dobitou z veřejné elektrické sítě. To ještě více snižuje její provozní náklady. Navíc mezi automobily s pohonem plug-in hybrid nyní vyniká pohlednými křivkami, výkonným motorem a jízdními vlastnostmi. V recenzi se zaměřuji také na schopnosti její solární střechy.

Hyundai míří na nejšílenější vrchařský závod světa. S elektromobilem Ioniq 5 N

15.04.2024 | Dominik Valášek

Blíží se opět čas, kdy ti nejodvážnější z odvážných usednou do svých závodních speciálů na úpatí vrcholu Pikes Peak v americkém Coloradu, aby se pustili do nejznámějšího vrchařského závodu světa. Mezi týmy, které se účastní 102 konaného ročníku (první závod na vrchol Pikes Peak se jel 1916) letos nebude chybět ani Hyundai, který vzhůru na kopec vyšle svůj elektrický sporťák Ioniq 5 N v sériové i upravené podobě.